1 500 Lekë


Përshkrimi

Një sagë e mrekullueshme e inovacionit, mbijetesës, dhe triumfit e themeluesit të kompanisë Nike. Udhëtim i një heroi të jashtëzakonshëm, një rrëfim epik për besimin, vendosmërinë e pashembullt, ekselencën, dështimin, triumfin, mençurinë e fituar me mund dhe dashurinë.

Lexo përshkrimin e plotë
Dergohet nga 3-48 ore

I ri

Ka mbetur 1 ne stok

Referenca: 38537

Shto në Listën e Dëshirave

Porosit me 1 Klik

30 produkte te tjere ne te njejten kategori:

1 700 Lekë
Shitur (13)
I disponueshëm
800 Lekë
Shitur (7)
I disponueshëm
700 Lekë
Shitur (4)
2 ne stok
1 400 Lekë
Shitur (2)
I disponueshëm
- 20%
960 Lekë
1 200 Lekë
4 ne stok
700 Lekë
Shitur (2)
I disponueshëm
600 Lekë
Shitur (7)
I disponueshëm
1 000 Lekë
Shitur (3)
I disponueshëm
1 000 Lekë
Shitur (18)
1 ne stok
2 000 Lekë
Shitur (9)
4 ne stok
1 100 Lekë
Shitur (8)
I disponueshëm
700 Lekë
Shitur (2)
I disponueshëm
800 Lekë
Shitur (1)
I disponueshëm
1 500 Lekë
Shitur (1)
1 ne stok
700 Lekë
Shitur (3)
2 ne stok
1 000 Lekë
I disponueshëm
1 100 Lekë
Shitur (2)
I disponueshëm
- 20%
1 200 Lekë
1 500 Lekë
3 ne stok
1 800 Lekë
Shitur (24)
I disponueshëm
1 600 Lekë
Shitur (3)
I disponueshëm
1 200 Lekë
Shitur (1)
1 ne stok
1 000 Lekë
Shitur (4)
I disponueshëm
1 000 Lekë
I disponueshëm
1 000 Lekë
Shitur (7)
3 ne stok
800 Lekë
Shitur (3)
2 ne stok
800 Lekë
Shitur (2)
2 ne stok

Përshkrimi

I ri në moshë, kureshtar, dhe i sapo diplomuar në biznes, Phil Knight mori pesëdhjetë dollarë borxh nga babai dhe themeloi një kompani me një mision të thjeshtë: të importonte këpucë sportive me cilësi të lartë dhe kosto të ulët nga Japonia.

Knight i shiti këpucët nga bagazhi i makinës së tij Plymouth Valiant, dhe në vitin e parë, në 1964-ën, arriti të ardhura bruto prej tetëmijë dollarësh. Sot, shitjet e kompanisë Nike e kalojnë vlerën $30 miliard.

Në këtë epokë start-up-esh, kompania Nike e Knight-it është standardi i artë, dhe logoja e saj është simbol i elegantes dhe madhështisë, një nga ikonat e pakta që njihen menjëherë në çdo cep të botës.

Por Knight ka qenë gjithnjë misterioz. Tani, në këtë autobiografi të habitshme, modeste, pa filtra, me humor, dhe të gdhendur bukur, ai tregon më në fund historinë e tij. Gjithçka nis me një moment tipik udhëkryqi.

Njëzetekatër vjeç, duke udhëtuar me një çantë shpine përmes Azisë, Europës dhe Afrikës, në luftë me Pyetjet e Mëdha të jetës, Knight vendos se rruga e pashkelur është e duhura për të. Në vend që të punojë për një korporatë të madhe, ai do të krijojë diçka të tijën, diçka të re, dinamike, dhe ndryshe.

Knight tregon në detaj rreziqet tmerruese me të cilat është përballur përgjatë rrugëtimit, vështirësitë dërrmuese, konkurrentët e pamëshirshëm, ata që hidhnin hije dyshimi dhe e kritikonin, bankierët armiqësorë, si dhe triumfet emocionuese.

Mbi të gjitha, ai kujton marrëdhëniet themelore që krijuan zemrën dhe shpirtin e kompanisë Nike, me ish-trajnerin e tij gjaknxehtë dhe karizmatik, Bill Bowerman, dhe me punonjësit e tij të parë, një grup i çorganizuar jokonformistësh dhe intelektualësh, që shpejt u kthyen në vëllezër të çmendur pas kompanisë.

Së bashku, duke shfrytëzuar fuqinë elektrizuese të një vizioni guximtar dhe besimin e përbashkët te fuqia shpëtuese dhe transformuese e sporteve, krijuan një brand dhe një kulturë, që ndryshoi gjithçka.

VLERESIME

“Libri më i mirë që kam lexuar vjet... Phil është një tregimtar i talentuar”.

—WARREN BUFFETT

“Një kujtesë e sinqertë se si duket në të vërtetë rruga drejt suksesit në biznes... një rrëfim i mahnitshëm”.

—BILL GATES, një nga librat e tij të preferuar të vitit 2016

“Një sagë e mrekullueshme e inovacionit, mbijetesës, dhe triumfit”.

—ANDRE AGASSI

“Udhëtimi i një heroi të jashtëzakonshëm, një rrëfim epik për besimin, vendosmërinë e pashembullt, ekselencën, dështimin, triumfin, mençurinë e fituar me mund, dhe dashurinë. Është veçse një mrekulli që Nike ekziston”.

—LISA GENOVA, autore bestseller e “New York Times” për librat “Still Alice” dhe “Inside the O’Briens”

 

Produktet që keni parë

Reviews (0)